Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Zaburzenia miesiączki, płodność kobiet a dieta

Zaburzenia miesiączki, płodność kobiet a dieta

Zaburzenia miesiączki a dieta

Wśród sposrtmenek czy kobiet aktywnie uprawiających sport (szczególnie ze ‘sztywną’ dietą) częstym problemem jest… zanik miesiączki. Co za tym idzie płodności oraz problemów hormonami.

Dziś omówię tylko aspekt miesiączki a restrykcji kalorycznych.

 

Badanie I

 

Niska gęstość energii i wysokie spożycie błonnika to problemy dietetyczne kobiet uprawiających sporty wytrzymałościowe

https://www.researchgate.net/publication/279849172_Low-energy_density_and_high_fiber_intake_are_dietary_concerns_in_female_endurance_athletes#pf4

na czym polegało?

Wykazano że zmniejszona dostępność energii (za mało kalorii w diecie) prowadzi do zaburzenia LEA czyli braku miesiączki. Zrekrutowano 45 kobiet sportowców poważnie trenujących . W badaniu NIE brano pod uwagę kobiet z zaburzeniami odżywania oraz z dietami o niskiej jakości (!).

W wynikach możemy zaobserwować dwie grupy 

– dostarczające >= 45kcl/ LBM – grupa bez zaburzeń miesiączki 

– dostarczające <= 45kcl/LBM – grupa z zaburzenia miesiączki 

Co więcej zauważona że grupa z zaburzeniami miesiączki spożywa pokarmy o mniejszej zawartości węglowodanów, ma wyższą zawartość błonnika oraz oraz większe dążenie do szczupłości.

W tabeli porównanie grup, grupa LEA w prostokącie.

Widać mniejsze spożycie węglowodanów, większe spożycia błonnika i średnie spożycie białka, spożycie tłuszczu należy do niższych.


Badanie II

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11431132/ 

Wpływ intensywnych ćwiczeń na żeński układ rozrodczy – Efekty intensywnego ćwiczenia na funkcje rozrodcze kobiet

Wnioski z badania:

„ (…)  Dysfunkcja podwzgórza związana z dużym wysiłkiem fizycznym i wynikające z tego zaburzenie pulsacji GnRH może skutkować opóźnieniem pierwszej miesiączki i zaburzeniem cykliczności miesiączkowej. Konkretne mechanizmy wyzwalające dysfunkcje reprodukcyjne mogą się różnić w zależności od dyscyplin sportowych. Drenaż energii u kobiet, których wydatek energetyczny przekracza spożycie energii w diecie, wydaje się być głównym czynnikiem wpływającym na zahamowanie GnRH u sportowców uprawiających sport podkreślający szczupłość; ograniczenia żywieniowe mogą być ważnym czynnikiem powodującym hipoestrogenizm obserwowany u tych sportowców. Wyraźny profil hormonalny charakteryzujący się raczej hiperandrogenizmem niż hipoestrogenizmem jest związany ze sportowcami uprawiającymi sport, który kładzie nacisk na siłę nad szczupłość. Powikłania związane z supresją GnRH obejmują niepłodność i upośledzoną gęstość kości. Nieosiągnięcie szczytowej masy kostnej i utrata masy kostnej predysponują sportowców z hipoestrogenem do osteopenii i osteoporozy. Aberracje metaboliczne związane z odżywianiem mogą być głównymi czynnikami wpływającymi na niską gęstość kości u sportowców hipoestrogennych, dlatego diagnoza powinna obejmować dokładne badanie przesiewowe pod kątem nieprawidłowych zachowań żywieniowych. Zwiększenie spożycia kalorii, aby zrównoważyć wysokie zapotrzebowanie na energię, może być wystarczające do odwrócenia dysfunkcji menstruacyjnych i stymulowania odkładania kości. Leczenie egzogennym estrogenem może pomóc zahamować dalszą utratę masy kostnej u hipoestrogennego atlety z brakiem miesiączki, ale może być niewystarczające do stymulacji wzrostu kości. Leczenie ukierunkowane na korygowanie zaburzeń metabolicznych może bowiem okazać się skuteczniejsze niż leczenie ukierunkowane na korygowanie niedoborów estrogenu. „


Badanie III 

Pulsacja hormonu luteinizującego jest zaburzona na progu dostępności energii u kobiet regularnie miesiączkujących

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12519869/

U 29 kobiet młodych i regularnie miesiączkujących zbadano pulsacje LH (hormon luteinizujący, jeden z tych tzw odpowiedzialnych za płodność)

U kobiet manipulowana kaloryką diety i ćwiczeniami.

Podczas treningi na 70% wydolności tlenowej pacjentki spalały około 15kcl /LBM. Podawano im produkty dietetyczne o różnej kaloryce.

Przeprowadzono 2 randomizowane badania w odstępie 2ms. Zawodniczkom badano krew w celu sprawdzenia wyników.

Badano: LH, FSH, estradiol (E2), glukoza, beta-hydroksymaślana, insulina, kortyzol, GH, IGF-I, białka wiążącego IGF-I (IGFBP) -1, IGFBP-3, leptyna i T3.

Wnioski: Na pulsację LH nie miała wpływu dostępność energii 30 kcal / kg LBM, ale poniżej tego progu częstotliwość impulsów LH spadła, a amplituda wzrastała. (…) Wyniki te pokazują, że pulsacja LH jest zakłócana dopiero poniżej progu dostępności energii o głęboko w ujemnym bilansie energetycznym ( około 30kcl/LBM co dla kobiety 60kg i szczupłej sylwetce ok 18% daje ledwie 1500ckl na dobę)

Badanie IV.

Niska dostępnosć energii, brak treningu – wpływają na pulsację LH u aktywnych kobiet.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9451615/ 

Grupa I – kobiet ćwiczących po 4 dniach intensywnych treningów z dietą zakładającą 30 kcal/kg beztłuszczowej masy ciała (LBM).

Trening zakładał obciążenie 70% wydolności tlenowej.

Zakładając że LH jest skolerowane z niską dostępnością energii, kontrolowano ilość spożywanych kalorii przez uczestniczki.

Ustawiono diety na 45 i 10kcl / LBM.

Grupa II – kontrolna stosująca dietę , ale nie trenująca.

Porównano pulsacje LH w dwóch grupach (o tej samej diecie) , ale jedna grupa ćwiczyła a druga nie.

W grupie ćwiczącej – zmniejszyła się częstotliwość pików LH. Częstotliwość mniejsza o 60% w stosunku do grupy nie ćwiczącej!

Co ciekawe: Podczas ćwiczeń udział energii pochodzącej z utleniania węglowodanów zmniejszył się:

z 73% podczas diety: 45 kcal/LBM
do 49% podczas diety: 10 kcal/LBM.

Z tego wynika że: pulsacja LH jest zakłócana przez wysiłek fizyczny i sugeruje, że pulsacja LH zależy od dostępności energii.

Badanie V

Dostępność energi, nie tłuszczy – reguluje płodność u kobiet

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12882481/

Wnioski z badania: Wydaje się, że zakłócenia reprodukcyjne występują, gdy dostępność energii (spożycie energii w diecie minus wydatek energetyczny podczas ćwiczeń) spada poniżej progu między 20 a 30 kcal x kg/LBM dziennie, a niektóre kobiety mogą być bardziej dotknięte niż inne przez wartość podprogową dostępność energii.

Łopatologicznie: ilość kalorii zjedzonych – minus kalorie spalone na treningu = to co zostanie na życie. Gdy to co zostanie sięga 20-30kcl/lbm jest za mało by pozostać płodną, zdrową kobietą.

TŁUMACZĄC Z POLSKIEGO NA NASZE

Istnieje zależność między płodnością a ilością dostępnej energii z pożywienia.

Zbyt niska kaloryka diet może prowadzić do zatrzymania miesiączki.

Według badań za bezpieczny uznaje się limit 30-45kcl / LBM (LBM = masa beztłuszczowa czyli waga – waga tłuszcz). Limit ten nie uwzględnia ciężkich treningów – zatem kobiety sporstmenki powinny dodatkowo uwzględnić kalorie spalone na treningu.

Kobiety wybierające tzw ‘zdrowsze produkty ‘ mniej zasobne w węglowodany, a bardziej zasobne w błonnik, proteiny oraz niską zawartość tłuszczu – częściej borykają się z problemami hormonalnymi. Być może wynika to też z faktu że żyją w większym stresie gdyż narzucają się siebie większy reżim – wymagają od siebie i swojego ciała więcej niż koleżanki ‘nie sportsmenki’.

Wprowadzenie do diety tzw ‘niezdrowych ‘ produktów czysto rekreacyjnych (baton, ciastko, lody itp.) potrafi nieść ze sobą pewne korzyści. U kobiet aktywnych fizycznie znajduje się miejsce w rozsądnych ilościach na tego typu produkty. I nie nie są one ze sobą negatywnych skutków a mogą przynieść pozytywne jak… regularny okres.

Nie trzeba bać się jedzenia (strach przed jedzeniem to zaburzenie które należy leczyć u specjalisty).

W czasach gdy istnieje mogą na fit życie oraz zdrowe jedzenie – nie wolno przesadzać w stronę zbyt przesadnego koncentrowania się na prozdrowotnych produktach. Dobieranie pokarmów nie powinno stanowić życiowych problemów! Gdy jest zbyt restrykcyjne może prowadzić do zaburzeń miesiączki. Kobiety nie powinny zbyt nisko schodzić z kaloriami gdyż szkodzą własnemu zdrowi , a za bezpieczny uznane się wedle badań limit 30-45 kcl / LBM (nie uwzględniając kalorii spalonych na treningach które powinny być dodatkowo wliczone)

Racjonalna dieta nie może być przesadzona w żadną stronę; ani zbyt eliminacyjną ani zbyt pobłażliwą.

 

 

———————————————————————————————————–

Dokładny opis współpracy ze mną:
https://kobietanabombie.pl/2019/06/25/wspolpraca-ze-mna-online-jak-wyglada/
TAK , pomagam też mężczyznom!
 
Autorka: KobietaNaBombie
pytania: kobietanabombie@gmail.com
IG: natalijakfbb – więcej wiedzy i ciekawostek! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *