Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Różnorodna, atrakcyjna, smakowita dieta

Różnorodna, atrakcyjna, smakowita dieta

 

Problemy wynikające ze stosowania zbyt dużej i różnorodnej gamy produktów.

 
Zbyt dużo produktów w diecie to za dużo większa szans na pomyłkę w liczeniu kcl. (dasz jabłko >> pomylisz się 1 x 14kcl, dasz : jabłko, winogrona, gruszkę >> pomylisz się 3x14kcl )

Zbyt dużo produktów w diecie u KOBIET da dużo gorszy efekt niż u mężczyzn. Kobiety są mniejsze, mają mniej mięśni, spalają mniej kalorii niż faceci. U kobiet stosuje się mały deficyt rzędu 300-500kcl więc nawet mała pomyłka w obliczeniach [a stosując dużą gamę produktów łatwiej o pomyłkę!!! ] może nas wybić z deficytu lub dac plus kaloryczny. U facetów gdzie można zastosować większy deficyt i oni spalają więcej małe pomyłki nie są tak groźne.

Zbyt (!) atrakcyjny posiłek , zbyt ładny i smaczny>>> za bardzo uzależnia! ciągnie cię cały czas do smacznego i ładnego żarcia. Szukasz w diecie bodźców dla zmysłów. Strzał w kolano. Bo REDUKCJI NA POZIOMIE SCENICZNYM nie zrobisz na atrakcyjnych produktach. Plus ryzyko hiperfagii * [1]To nie będzie forma godna sceny.

Zbyt dużo produktów w diecie >> Nie wiesz co CI służy a co nie! nie wiesz co dobrze trawisz a co nie. Nie wiesz czy czegoś nie tolerujesz czy nie masz na coś alergii czy nieprzyjemności jelitowych . Nie wiesz od czego jest wzdęcie czy jakieś stany zapalne. Przed startem jest to kluczowe aby całkowicie wyeliminować produkty szkodzące bo inaczej forma nie będzie nigdy optymalna. Jedząc po 10 różnych dodatków na posiłek nie masz pojęcia co Ci służy a co nie.

Zbyt dużo różnorodnych produktów >> CHĘĆ NA PRZEŁAMYWANIE SMAKÓW. Zjesz słodkie to masz ochotę na kwaśne czy wytrawne. Zjesz pikantne masz ochotę na słodkie. To zrozumiałe. Teraz wyobraź sobie że w masz fit atrakcyjny posiłek jak fit influencerka złożony z kilkunastu produktów. Masz coś wytrawnego: ziemniaki , masz coś pikantnego : mięso z sosem pomidorowym , masz coś kwaśnego: ogórki, masz coś słodkiego budyń z owocami. Zjesz i… chcesz przełamać każdy z tych smaków więc masz ochotę znów na coś : pikantnego, wytrawnego, kwaśnego, słodkiego. Chodzi za Tobą ochota na żarcie . Łatwiej się wyłamać i coś opierdolić.

Monotonne posiłki szybciej sycą i nudzą! To jest udowodnione. Jedząc jeden duży nudny posiłek o jednorodnym smaku np. makaron z piersią szybciej się najjesz >>szybciej się nasycisz >> szybciej znajdziesz satysfakcje mentalną z posiłku>>bo… szybciej się nim znudzisz. Łatwiej utrzymać deficyt.

Zbyt dużo warzyw i owoców w diecie >> nadmiar błonnika szkodzi! problemy z przyswajalnością żelaza a w konsekwencji anemia. Może wywalać bebzon i powodować gazy.

Zbyt dużo dodatków z błonnikiem jak nasionka babki płesznika itp. >> jak wyżej ; nadmiar błonnika szkodzi . Przy poprawnie skonstruowanej diecie nie ma absolutnie żadnej potrzeby na suplementacje błonnika. Potrzebujesz dodatkowego błonnika? to znaczy że Twoja dieta wymaga naprawy od podstaw.

Zbyt małe porcje wybranych produktów. Dieta gdzie na posiłek przypada PÓŁ JABŁKA, PÓŁ KIWI, PÓŁ SERKA, 5g WIÓRKÓW, ŁYŻKA SOSU, 3 RODZAJE MĄKI PO 13,5g każda >> jest NIELUDZKIE i POWODUJE PODJADANIE. Co Ty zrobisz z drugą połową kiwi? Co Ty zrobisz z połową serka wiejskiego ? Już Ci powiem co zrobisz: CICHACZEM PODJESZ i się sama do tego nie przyznasz. A kalorie będą zjedzone. Wedle norm dieta powinna być prosta. Układanie produktów po 28,9g i 2/5 gruszki z 3 sztukami winogron to zwyczajnie głupota. Przy normalnej diecie masz wpisane duże jabłko a nie pół jabłka. Zjadasz >> zapominasz >> wlicza całe. Nie ma ryzyka pomyłki. Diety z rozpisane na 1/3 grejfruta powinny być absolutnie tępione.

Mieszanie w obrębie posiłku pewnych produktów może kończyć się źle. Kefir + suszone śliwki? Kibel.

Jem różnorodnie bo inni tak jedzą. Jem super fancy posiłki jak fit influencerki na insta. Naśladujesz innych ? No brawo. Wierzysz w to co jest na insta dla lajków ? No brawo. Logika pełną parą. To że babka wrzuciła taki posiłek raz na tydzień na insta to nie znaczy że ona je tak zawsze. To że wrzuciła taki posiłek nie znaczy że w ogóle go zjadła… Pytanie czy Twoja gwiazda ma super mega formę sceniczną? O rzadko kiedy! Wygląda co najwyżej ładnie ale zwyczajnie. Jak uczyć się to najlepszych . Chcesz formę sceniczną to ucz się – anie kopiuj schematy ! – tych co robią forme sceniczną. Proste

Atrakcyjne posiłki u najlepszych. A Ty jesteś najlepszy? Gdybyś był to byś nie czytał mojego posta , tylko ja bym czytała Twoje. Skoro nie masz genetyki pro to nie jedz jak pro. Skoro nie masz muskulatury i doświadczenia jak pro to nie jedz jak oni. Skoro nie bierzesz środków jak pro z hormonem na czele to nie możesz jeść jak oni. Skoro nie masz ich poziomu regeneracji to jakim prawem się do nich porównujesz? WIĘCEJ SAMOKRYTYKI I POKORY. Jesteś przeciętniakiem to jedz jak przeciętniaki.

Nim kolejny raz zjesz swojego super omlecika z 10 dodatkami lub proteinowe ciasto z 5 buzglutenowymi mąkami zastanów się czy serio warto. I czy ta droga OPTYMALNIE PROWADZI DO TWOJEGO CELU?

SYTOŚĆ PSYCHOSENSORYCZNA a KWESTIA INDEKSU SYTOŚCI PORODUKTÓW

Istnieje coś takiego jak sytość wynikająca z nasycenia zmysłów (węch, smak, widok). Jeśli jemy jednostajny posiłek to szybciej się nim nudzimy i nie mamy ochoty na więcej. Przykład: po obiedzie nie masz ochoty na obiad tylko na deser. Pewnie każdy z Nas zna badanie produktów o wysokim indeksie sytości. Wynikało że ziemniaki sycą najmocniej i najbardziej. Nic dziwnego , ziemniakami łatwo się zapchać. Ale… ale diabeł tkwi w szczegółach . Osoby inteligentne czytające badania w całości jak ja dowiedziały się z badania że ziemniaki podawano: zimne, gotowane, bez soli, bez przypraw i solo bez dodatków.

Zimne, ugotowane , nieposolone bulwy – brzmi apetycznie? Chyba NIE. Dlatego ziemniaki szybciej nasyciły badanych . Bo ich znudziły i nie były atrakcyjne dla zmysłów.


Osoby które na diecie robią sobie pieczone ziemniaki w przyprawach, a’la frytki niestety nie uzyskają takiego samego efektu sytości jak po gotowanych, zimnych ziemniakach.

KWESTIE SUBIEKTYWNE

– Bardzo różnorodne posiłki są generalnie trudne i czasochłonne w przygotowaniu. Niektórzy mają czas i okej ale większość osób z duża ilością obowiązków (praca, dom, rodzina, treningi) nie ma czasu na długie stanie przy garach. Wedle generalnych norm dietetycznych na świecie dieta powinna być PROSTA , SZYBKA

– Kasa. Różnorodne posiłki są droższe w przygotowaniu. Fakt. Więcej produktów >> więcej wydanej kasy.

PRAKTYKA i PRZYKŁADY

– dobrzy zawodnicy i zawodnicy nawet Ci najlepsi jak jedzą w okresie redukcji ? PROSTO . Im bliżej zawodów tym bardziej monotonnie i jałowo. Offseason więcej różności, na redu mniej im bliżej startu tym bardziej micha ograniczona . Na 2-3tyg do zawodów wręcz jedzą każdy posiłek taki sam złożony z najbezpieczniejszych produktów. Jaglana+izolat, kurczak+ryż, dorsz+ ziemniak. Obserwuje diety zawodników, w sezonie startowym. Tam nie ma omlecików z 15 dodatkami . Nawet ilosc warzyw i owoców jest bardzo ograniczona. Każdy może sobie znaleźć dzienniki treningowe zawodników na sfd, kfd czy insta. Posćłuhajcie ich wywiadów, posłuchajcie vlogów. Obecny mr olympia Big Ramy i jego dietetyk Chad zdardzili tajemnicę diety Ramiego. Kurczak z ryżem i brokułem, dorsz z ziemniakami, i ananas. Bez dodatków. Koniec magii. Pan Kulczyńskie prowadzony przez jednego z najsławniejszych dietetyków na świecie Chrisa Aceto też zdradził tajemnice diety. Domyślacie się co tam było a czego nie było 😉 Cukier prosty zjadł raz przez cały rok w firmie jednego donuta przed zawodami.

Nie mam nic przeciwko IIFYM , nie mam nic przeciwko różnorodności!!!

Na wszystko znajdzie się czas i miejsce. I wszystko zleży od celu. Im masz bardziej ambitny cel : chcesz być dorżnięty i wysuszony jak na scenę z żyłami na dupie >> to jednak musisz się ‘poświecić’ i raczej nie osiągniesz tego na atrakcyjnych posiłkach.

Produkty to nie tylko makro ale i mikroskładniki!

Dieta i trening to rzecz indywidualna i wymaga wielu lat (!) , czasem kilkunastu lat , zanim nabierzesz doświadczenia co CI służy a co nie. Gdy zaczynasz dopiero zabawę w ten sport korzystaj z najprostszych, najbardziej znanych i sprawdzonych metod. Kombinowanie zostaw na później. Również w kwestiach dietetycznych.

Każdy trener i każdy zawodnik przyznaje że najgorszym błędem adeptów kulturystyki i fitnessu jest… zbytnie kombinowanie.

Podstawy i prostota działają. Fejs de tru.

[1] https://kobietanabombie.pl/2021/02/23/hiperfagia-zbyt-smaczne-i-atrakcyjne-posilki-zaburzenia-odzywiania-nadmiar-szkodzi/

———————————————————————————————————–


Dokładny opis współpracy ze mną:
https://kobietanabombie.pl/2019/06/25/wspolpraca-ze-mna-online-jak-wyglada/
TAK , pomagam też mężczyznom!
Autorka: KobietaNaBombie

pytania: kobietanabombie@gmail.com
IG: natalijakfbb – więcej wiedzy i ciekawostek! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *