Część II artykułu „Naturalny potencjał budowy mięśni kobiet”.
No, ale co z testosteronem? – Naturalny potencjał budowy mięśni
W obrębie jednostki więcej testosteronu oznacza większą masę mięśniową. Nikt nie ma wątpliwości. Jednak rozpatrując skuteczność testosteronu w relacji między płciami – relacja staje się znacznie słabsza.
W badaniu na elitarnych sportowcach Healy i sp. stwierdził, że „Różnica w beztłuszczowej masie ciała jest wystarczająca, aby uwzględnić zaobserwowane różnice w sile i wydolności tlenowej obserwowane między płciami, bez potrzeby wysuwania hipotezy, że wydajność jest w jakikolwiek sposób determinowana przez różnice w poziomach testosteronu”.
Jak to możliwe i co to w ogóle znaczy?
Testosteron działa inaczej u mężczyzn i kobiet, o czym można poczytać w BioSignature . W przypadku zwierząt rozumiemy, dlaczego testosteron nie jest potrzebny do rozwoju mięśni u samic. Wydaje się, że u kobiet czynniki wzrostu, takie jak IGF-1 i hormon wzrostu, przejmują anaboliczną rolę, jaką testosteron odgrywa u mężczyzn. Czynniki wzrostu są ważniejsze dla siły i masy mięśniowej u kobiet niż u mężczyzn.
Ponieważ:
– kobiety mają tyle samo IGF-1, co mężczyźni oraz
– wytwarzają ~ 3 razy więcej hormonu wzrostu niż mężczyźni,
wyjaśnia to częściowo, dlaczego mniej testosteronu nie ogranicza ich przyrostów mięśni (większa ilość GH kompensuje mniejszą ilość testosteronu). Aby skomplikować sprawę, hormony płciowe i czynniki wzrostu oddziałują na siebie na wzajem, co więcej , oddziałują również z genami.
Podsumowując, twierdzenie, że kobiety mają mniejszy potencjał do budowy masy mięśniowej z powodu niższego poziomu testosteronu, jest krótkowzroczne. Wynika to z braku wiedzy na temat roli hormonów anabolicznych u kobiet.
Drugi hormon płciowy – Naturalny potencjał budowy mięśni
Testosteron nie jest jedynym „zbawicielem”, a estrogen niesłusznie zyskał opinię „złego” hormonu. Wiele osób, w tym kobiety, unika estrogenu, wierząc, że powoduje wzdęcia i negatywnie wpływa na ciało. To mit. Estrogen ma skomplikowaną, ale pozytywną rolę, m.in. wpływa na metabolizm, zdrowie kości i układ sercowo-naczyniowy. W demonizowaniu estrogenu brakuje zrozumienia jego pełnego wpływu na organizm.
Estrogen anaboliczny
Estrogen pomaga w naprawie mięśni.
Co więcej estrogen jest antykataboliczny i zapobiega utracie mięśni.
Estrogen chroni stawy, kości i ścięgna przed urazami.
Estrogen nie powoduje otyłości. Przeciwnie, estrogen przyspiesza metabolizm.
To nie jest kilka zawiłych, mało istotnych ustaleń, które wyciągam, aby poprzeć mój punkt widzenia. Setki badań wykazały anaboliczne działanie estrogenu. Estrogen ma również kluczowe znaczenie dla zdrowia, ale to temat bardzo szeroki więc stanowi materiał na oddzielny artykuł.
Krótko mówiąc, zła reputacja estrogenu opiera się wyłącznie na błędnie wyciągniętym wniosku: „skoro testosteron jest anaboliczny, estrogen musi być kataboliczny „.
Moja dygresja:
Wszystko opisane powyżej – ZGADZAM SIĘ – ALE pod warunkiem że estrogen jest w NORMIE FUNKCJONLANEJ, a ta dla osób wspomaganych jest powyżej normy laboratoryjnej.
Za niski estrogen to: bolące słaby, słabe libido, wręcz brak możliwości orgazmu, zmęczenie. Problemy zdrowotne (ryzyku osteroporozy, problemy z kośćmi) , brak ochrony naczyń krwionośnych i wiele innych. Brak przyrostów (wyższe estro to np. wyższe IGF1 czyli bardzo anaboliczny hormon o którym pisałam tutaj https://kobietanabombie.pl/2018/04/05/wynik-igf1-a-dawka-hgh-zaleznosc/ !
Zbyt wysoki poziom estrogenu może prowadzić do problemów z erekcją u mężczyzn. Odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i nóg oraz zatrzymania wody w organizmie. Może także powodować wyższe ciśnienie krwi, złe samopoczucie, wahania nastroju oraz ginekomastię u mężczyzn. Nadmiar estrogenu zwiększa ryzyko zakrzepów i zatorów w żyłach, wpływa na zaburzenie pracy wątroby. Może prowadzić do kamicy dróg żółciowych, infekcji pochwy i innych problemów zdrowotnych.
Estrogen – normy, a mięśnie
Wniosek: trzymajcie estrogen w normie, odpowiedniej dla Was! Na cyklu powinien być wyższy niż wskazują normy laboratoryjne.
Norma dla mężczyzn estradiolu to 11-50 pg/ml,
Norma dla kobiet estradiolu to: 13-970* pg/ml – w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego
U kobiet z priorytetem na budowanie sylwetki (nie myślących o ciąży!) sugeruje trzymać estradiol na tyle wysoko, na ile są w stanie utrzymać zdrowie nerek i ciśnienie. W okresie redukcji i startów niżej w zależności od 'zapotrzebowania’ .
*U kobiet w ciąży normy są inne – ale to nas nie dotyczy.
Zawodniczki sportów sylwetkowych pomimo kobiecych hormonów i ewidentnie wyższego estradiolu niż mężczyźni – formą błyszczą.
Jako ciekawostkę dodam, że była tak oddana pracy nad sylwetką że jak trener wysłałam jej dietę ze słodzikiem w posiłku … odmówiła zastosowania.
to się nazywa 100%! 😉
Dlaczego kobiety nie wykorzystują swojego potencjału
Kobiety mają taki sam względny naturalny potencjał mięśniowy jak mężczyźni. Mają nawet kilka plusów nad mężczyznami.
Dlaczego więc nie widzimy umięśnionych kobiet?
-Kobiety są niedostatecznie reprezentowane w sporcie i na siłowni. Nawet na poziomie olimpijskim jest mniej kobiet. Nie tylko w sporcie, ale nawet w nauce. W badaniach naukowych jest o ponad 50% mniej kobiet niż mężczyzn.
– Gdy już kobiety chodzą na siłownię, większość z nich spędza czas na bieżni lub z różowym hantlem.
– Nie mamy takich samych oczekiwań wobec kobiet. Jeśli facet dużo wyciska na ławce, w pewien sposób okazuje swoją dominację społeczną. A jeśli kobieta dużo wyciska na ławce…. jest postrzegana jako dziwak. Ludzie się o nią martwią, a mężczyźni czują, że ich duma maleje. Zatracają swoje poczucie męskości przy tak pewnej siebie kobiecie, więc ją atakują. Bo najlepszą obroną jest atak – taki prymitywny odruch.
Słyszałam od wielu kobiet, które trenuję poważnie, że kolesie im mówili „nie podnoś tak dużo”, gdy miały więcej niż jeden talerzyk na sztandze. Tych panów to dopiero musiało zaboleć ego .
Antykoncepcja, a mięśnie
– Wiele kobiet stosuje środki antykoncepcyjne, które szkodzą postępowi treningu siłowego. Wiele tabletek antykoncepcyjnych zaburza wzrost mięśni, zmniejszając aktywność androgenów, obniżając poziomy czynników wzrostu i zwiększając poziomy kortyzolu. Szkodliwa jest przede wszystkim zawartość progesteronu w środku antykoncepcyjnym, ponieważ konkuruje on z testosteronem o receptory androgenowe.
Moja dygresja:
Reasumując: gdy mężczyzna w związku chce seksu to kobieta przeważnie bierze tabletkę płacąc zdrowiem i całkowicie tracąc możliwość osiągnięcia sukcesu w sporcie. Sukcesy, a w tym sławy, medali, fejmu i być może pieniędzy. Przykre – żal mi takich kobiet. Czekam aż spotkam prawdziwego męzczyzne co np. da się wykastrować by jego partnerka mogła osiągnąć sukces w sporcie. To będzie prawdziwy mężczyzna.
Na koniec – kobiety, które pomimo napiętnowania, trenują naprawdę poważnie (często trenują jak mężczyźni lub lepiej) , co nie pokrywa się z ich fizjologicznymi mocami. Kobiety produkują znacznie więcej estrogenu niż mężczyźni, daje im to pewne przewagi . Kobiety nie męczą się tak bardzo jak mężczyźni, bo mają wyższą wydolność oraz szybciej regenerują się po treningu. Istnieje wiele ważniejszych różnic między płciami. Te różnice są w metabolizmie, anatomii, neurologii i fizjologii: a w tym artykule znajduje się pełny przegląd dlaczego kobiety nie powinny trenować jak mężczyźni. (jeśli obraziłem feministki, zejdźcie na ziemie gdyż powyższe fakty są udowodnione naukowo )
Hayley i jej super boskie ciało, a kobiece ciało 🙂
Wniosek – Naturalny potencjał budowy mięśni
Czas przestać traktować kobiety jak mężczyzn drugiej kategorii. Kobiety mają taki sam względny potencjał wzrostu mięśni jak mężczyźni. Tylko od nich zależy, czy zechcą wykorzystać ten potencjał czy nie. Jeśli to zrobią – zechcą wykorzystywać swój pełen potencjał wzrostu mięśni – powinny zdawać sobie sprawę, że nie są mężczyznami. Czyli powinny trenować inaczej. Panie by wykorzystać w pełni swój potencjał powinny trenować w sposób odpowiedni dla kobiet.
O różnicach w treningu kobiet i mężczyzn i sposobach na wykorzystanie potencjału rozwoju mięśni u kobiet pisałam tutaj:
Różnice w treningu kobiet i mężczyzn – cz.I
Różnice w treningu kobiet i mężczyzn – cz. II – objętość, eksplozywność, wolne negatywy, cardio
Różnice w treningu kobiet i mężczyzn – cz. III – stres metaboliczny, krótsze odpoczynki, częstotliwość
Artykuł to luźnego tłumaczenia artykułu
https://mennohenselmans.com/natural-muscular-potential-women
PROWADZENIE ONLINE, TRENER ONLINE, DIETA, TRENING, WSPÓŁPRACA, PRZYGOTOWANIE DO ZAWODÓW – OPIS OFERTY TUTAJ
Autorka: Kobieta Na Bombie
pytania: kobietanabombie@gmail.com
IG: kobietanabombie– więcej wiedzy i ciekawostek!